TR / EN

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Laminat Parke Uygulaması Nasıl yapılır

Laminat Parke Uygulaması Nasıl yapılır

14 Ağustos 2020

Doğal zemin kaplamalarını tercih eden kişilerin evde kendi başlarına zemin yapma istekleri akıllarda Laminant parke uygulaması nasıl yapılır? sorusunu canlandırmaktadır.

Laminant Parke Uygulaması Nasıl Yapılır?

 

 

Yaşam alanlarını güzelleştiren, ortamın zengin bir görüntüye doğal görünümle kavuşmasını sağlayan laminant parkeler, doğal ahşap ağaçlardan yapılmaktadır.

 

 

 

 

Laminant parkelerin öncelikle korunumu iyi sağlanmalıdır. Yüzey montajına geçmeden önce dahi saklandığı yerde rutubete maruz kalması, malzemenin kalitesinin düşmesine sebep olur. Laminant parke uygulaması yapılacak olan mekanlarda iç kapının ve mekan pencerelerinin takılmış olması gereklidir. Aynı zamanda zeminde pürüzsüz bir görünüm için de zeminde bulunan tüm boşluklarının kapatılması önemlidir. Bundan sonra parke döşeme işlemi yapılabilir. 

 

 

 

 

Laminant Parke Döşeme İşlemi

 

 

 

 

Laminant parke döşemesi yapılan alan iyi incelenmelidir. Zemin içinde kot farklılıkları varsa bu farkın teraziye alınması gerekir. Bütün boşlukların kapatılacağı şekilde parke döşenmesi için çalışmak daha kaliteli ve uzun süreli dayanıklılık sağlayacak bir zemin elde edilmesi için şarttır. Bu pürüzsüz ve dümdüz olması gereken zemin için standart beton şap çoğu zaman yeterlilik arz etmez, bu nedenle özel tesviye şap kullanılması gerekir. 

 

 

 

 

Zemine uygulaması yapılacak olan şapın nem miktarı %40'tan daha fazla olmamalıdır. Hatta yere yapıştırma uygulamalarında %30'un üzerinde olan nem miktarı laminant parke döşeme işleminin kalitesinin, ömrünün azalmasına, yapılan çalışmanın basitleşmesine neden olur. 

 

 

 

 

Döşeme yapılacak alandaki 2 mm bazındaki bozuklukların gözardı edilmesi mümkün olsa da 4mm bazında sunta veya kontraplak kullanılarak zemini sağlamlaştıran çalışmalar yapmayı da deneyebilirsiniz. Bu durum tamamıyla düz zemin elde etmenin yanında daha fazla masraf çıkması anlamına da gelir. 

 

 

 

 

Laminant parke uygulaması yapılan alandaki nem oranı %30-%60 seyrinde olmalıdır. 18 °C'nin altında bulunan hava ideal şartları bozacaktır. Yeni inşaat mekanlarında parke döşeniyor ise ortam ısıtılarak nem azaltılmalıdır. 

 

 

 

 

Kapı kasasının altına tam yerleştirilen laminant parkeler, şilte serilerek zeminde sağlamlaştırılır. Bu sağlamlaştırma parke üzerinde hareket ederken çıkacak olan sesleri de yok eder. Parke döşemesi yaparken ilk sıra ve son sıra sağlamlığı temsil eder bu nedenle ilk sıranın uzunluğunu iyi ayarlamak gerekir. Laminat parkeleri döşerken tırnak ve yamaların birbirine iyice kenetlenmesi, kuvvetli bir bağ kurması için vurma kaması ile pekiştirme uygulanmalıdır. Bütün parkeler eşit boyutta hazırlanırsa bu daha hoş bir görüntü oluşturacaktır. Bütün parkeleri iç içe geçirdikten sonra da son olarak panel sonlarını bağlayarak parkeleri ters istikamette iterek zemine iyice yerleştirmek gerekecektir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu yazı kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Parke Fiyatları 2021

06 Eylül 2021

Sistre Nedir?

06 Eylül 2021

Thermo Deck Kaplama 

06 Eylül 2021

Deck Kaplama Nedir?

06 Eylül 2021

Kompozit Deck 

06 Eylül 2021